Bakan Tekin, Türkiye Yüzyılı Maarif Modelini Onayladı

Bakan Tekin, Türkiye Yüzyılı Maarif Modelini Onayladı
Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" müfredatını onayladı. Yeni müfredatın detayları ve uygulanma süreci hakkında bilgi edinin.

Bakan Tekin, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"ni Onayladı

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onay sürecinden geçen "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"ni resmen onayladı. Yeni müfredat, "https://mufredat.meb.gov.tr" adresinde yayımlandı ve erişime açıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" kapsamında, Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce 9, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce 10, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce ise 7 dersin öğretim programları, 26 Nisan'da kamuoyunun görüş ve önerisine sunuldu. 10 Mayıs'a kadar askıda kalan taslak müfredata, 67 bin 284 görüş ve öneri iletildi.

Görüş ve önerilerin yüzde 58'i öğretmenlerden, yüzde 42'si ise sivil toplum kuruluşları, eğitim platformları ve diğer eğitim paydaşlarından geldi. Gelen geri bildirimlerin üçte biri ortak metne, altıda biri ise okul öncesi eğitim programına yönelikti.

Bu görüş ve öneriler, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı komisyonları tarafından tasnif edilerek değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda, öğretim programlarında bazı genel düzeltmeler yapıldı ve nihai müfredat oluşturuldu.

Yeni müfredata ilişkin 26 dersin "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" öğretim programları, 16-22 Mayıs tarihleri arasında Talim ve Terbiye Kurulu gündeminde görüşüldü ve onaylandı. Bakan Yusuf Tekin'in de onayı ile yeni müfredat resmen yürürlüğe girdi.

Yeni müfredat, 2024-2025 eğitim-öğretim yılından itibaren okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıfta kademeli olarak uygulanmaya başlanacak. Eğitimde yenilikçi yaklaşımlar ve modern pedagojik yöntemlerle hazırlanan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" müfredatı, Türkiye'nin eğitim vizyonuna önemli katkılar sunmayı hedefliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.