Öğrenciler, Yıl Sonu Faaliyet Haftası ile Yaz Tatiline Girecek

Öğrenciler, Yıl Sonu Faaliyet Haftası ile Yaz Tatiline Girecek
Eğitim öğretim yılının son haftası okullarda "yıl sonu faaliyet haftası" düzenleniyor! Beceri temelli uygulamalar, kermesler, yetenek gösterileri ve daha fazlasıyla dolu bir hafta sizleri bekliyor. Detaylar için tıklayın!

Eğitim öğretim yılının son haftasında, okullarda kültürel, sanatsal, bilimsel ve sportif etkinliklerin yanı sıra yeni müfredatın beceri temelli uygulamalarını içeren "yıl sonu faaliyet haftası" düzenlenecek. Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in talimatıyla, bu yıl ilk kez sömestr tatilinden önce uygulanan "dönem sonu faaliyet haftası", yaz tatili öncesindeki son haftada da devam edecek.

Öğrenciler, bu faaliyet haftalarında yeni müfredatta yer alan beceri temelli uygulamaları eğlenerek deneyimleyecekler. Faaliyet haftası etkinlikleri, eğlenerek öğrenme fırsatı sunarken, öğrenci ve öğretmenler arasındaki etkileşimi de artırmayı amaçlıyor.

Bu etkinlikler, öğrencilerin kültürel farkındalığını artırarak, zihinsel becerilerini ölçmeyi, bilgi dağarcığını, analiz yeteneklerini ve hitabet becerilerini geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca, paylaşmanın önemini kavramalarını, empati kurmalarını, el becerilerini ve düşünme tarzlarını çeşitlendirmelerini sağlamayı amaçlıyor. Öğrencilerin topluluk önünde konuşabilme becerilerini geliştirmek de bu etkinliklerin bir diğer önemli hedefi.

Tüm resmi ve özel okullarda adeta bir "festival" havasında geçecek bu haftada, etkinlik planları ve öneriler hazırlandı ve 81 ile gönderildi. 10-13 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek yıl sonu faaliyet haftasında, öğretmenler ve öğrencilerden oluşacak Faaliyet Haftası Yürütücü Heyeti çeşitli etkinlikler planlayacak.

10 Haziran Pazartesi:

 • Bilgi Yarışması: Her okul kendi bilgi yarışması için sorular hazırlayacak ve yarışmalar aynı saatte tüm sınıflarda gerçekleştirilecek.
 • Takas Saati: Öğrenciler, istedikleri bir eşyayı sınıf arkadaşlarına anlatacak ve takas yapacaklar. Gönüllü bir öğretmen rehberliğinde kitap, kalem, defter gibi maddi değeri düşük eşyalarla katılım sağlanacak.
 • Yıl Sonu Kermesi: Okul genelinde düzenlenecek kermeste, öğrenciler yöresel lezzetler hazırlayıp satacaklar ve elde edilen gelir bir yardım kuruluşuna bağışlanacak.
 • Yetenek Paylaşım Saati: Öğrenciler ve öğretmenler, yetenek veya ilgi alanlarına dair atölye, sunum ve söyleşi gerçekleştirecek.
 • Görsel Sanat, Bilim ve Spor Saati: Okulun inisiyatifinde görsel sanat, bilim veya spor aktiviteleri düzenlenecek.

11 Haziran Salı:

 • Hitabet Oyunları: Üç farklı oyun ile öğrencilerin hitabet yeteneklerini geliştirecek aktiviteler yapılacak.
 • "Bir Derdim Var" Saati: Öğrenciler, topluma dair dert edindikleri konuları tartışarak sorumluluklarını değerlendirecek.
 • Tecrübe Paylaşımı Söyleşileri: İtfaiyeci, polis veya doktor gibi meslek gruplarından konuşmacılarla eğlenceli söyleşiler düzenlenecek.
 • Komedi Saati: Halk anlatıları, fıkra ve hikayelerle öğrenciler arası kaynaşma sağlanacak.

12 Haziran Çarşamba:

 • Kelime Oyunları: Sınıflarda kelime yarışmaları düzenlenecek.
 • Oyun Saati: Kutu oyunları ve drama oyunları oynanacak.
 • Yıl Sonu Gösterileri: Koro, tiyatro ve şiir gruplarının gösterileri ve bilim şenlikleri düzenlenecek.

13 Haziran Perşembe:

 • Gezi ve Piknik Günü: Okulların belirleyeceği gezi veya piknik programlarıyla faaliyet haftası tamamlanacak.

İlk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci, 14 Haziran Cuma günü karnelerini alarak 2 Eylül'e kadar yaz tatiline girecekler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.