Hastanelerde Pediatri Krizi Alarm Veriyor: Gelecekte Çocuk Doktoru Bulamayacağız

Hastanelerde Pediatri Krizi Alarm Veriyor: Gelecekte Çocuk Doktoru Bulamayacağız
TUS yerleştirme sonuçları sonrası İstanbul’daki hastanelerde pediatri kadrolarının boş kalması ve Türk Pediatri Kurumu Başkanı’nın endişeleri. Çocuk sağlığı ve hastalıkları branşının geleceği için neler yapılabilir?

Türkiye’nin önde gelen şehirlerindeki hastanelerde pediatri kadrolarının boş kalması, sağlık sektöründe alarmları çaldırdı. Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) yerleştirme sonuçlarının ardından, özellikle İstanbul’da Bağcılar, Ümraniye, Haseki ve İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastaneleri gibi önemli sağlık kuruluşlarında pediatri bölümlerine yeterli sayıda doktorun yerleşmemesi dikkat çekici bir durum olarak karşımıza çıktı.

  • Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nin 10 kişilik pediatri kadrosunun sadece biri dolarken,
  • Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde 30 kişilik kadronun sadece ikisi,
  • Kartal Şehir Hastanesi’nde 15 kişilik kadronun yalnızca ikisi,
  • Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi’ndeki 15 kişilik kadronun üçü,
  • Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi 10 kişilik kadronun yalnızca biri,
  • Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi 10 kişilik kadronun yalnızca biri doldu. Bu durum, pediatri branşının geleceği için ciddi endişeler uyandırıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları toplam kontenjan sayısı 930, yerleşen aday sayısı 457, boş kontenjan ise 473'dir.

Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, bu krizin nedenlerini iş yükünün ağırlığı ve artan malpraktis davalarına bağlıyor. Pediatristlerin, yenidoğan ve çocuk hastalıkları alanında karşılaştıkları ciddi tazminat yükleri, mesleğin cazibesini azaltıyor ve Anadolu’daki bazı tıp fakültelerinin yeterli eğitici kadrosunun olmaması gibi eğitim kalitesini düşüren faktörler, bu branşın tercih edilmemesine yol açıyor.

Prof. Dr. Çokuğraş’ın uyarılarına göre, eğer mevcut sistemde bir değişiklik yapılmazsa, gelecekte çocuklarımıza ve torunlarımıza bakacak çocuk doktoru bulmak zorlaşacak. Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakülteleri gibi bazı kurumlar, açılan pediatri kadrolarının tamamını doldurarak olumlu bir tablo çizse de, genel olarak pediatri alanında yaşanan bu kriz, doktorlar, vatandaşlar ve sağlık sisteminin geleceği için büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Bu durum, hem sağlık politikaları açısından hem de tıp eğitimi veren kurumlar için ciddi bir gözden geçirme ve yeniden yapılandırma ihtiyacını ortaya koyuyor. Pediatri branşının geleceğini güvence altına almak için acil önlemlerin alınması ve bu alana yönelik cazibenin artırılması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.