11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 103 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Sayfa 103 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık
11. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Kimya Ders Kitabı Sayfa 103 Öğrendiklerinizi Tekrarlayınız Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

11. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları – SDR Dikey Yayınları (Sayfa 103)

Öğrendiklerinizi Tekrarlayınız 2.15. Çözümleri


1️⃣ Gazların kısmi hacimleri kaçar litredir?

Soru: Serbest pistonlu bir kapta t°C’ta bulunan 0,25 mol C₂H₄, 0,75 mol Ne ve 1,5 mol NO₂ gazlarından oluşan karışımın toplam hacmi 0,5 litre olduğuna göre gazların kısmi hacimleri kaç litredir?

Çözüm: Gazların kısmi hacimleri, gazların mol kesirleri ile toplam hacmin çarpımıyla hesaplanır:

  • Toplam mol sayısı = 0,25 + 0,75 + 1,5 = 2,5 mol
  • C₂H₄’nin mol kesiri: 0,25 / 2,5 = 0,1
  • Ne’nin mol kesiri: 0,75 / 2,5 = 0,3
  • NO₂’nin mol kesiri: 1,5 / 2,5 = 0,6

Kısmi hacimler:

  • V C₂H₄ = 0,1 × 0,5 = 0,05 L
  • V Ne = 0,3 × 0,5 = 0,15 L
  • V NO₂ = 0,6 × 0,5 = 0,3 L

Cevap: V C₂H₄ = 0,05 L, V Ne = 0,15 L, V NO₂ = 0,3 L


2️⃣ Kaç mol CO₂ gazı oluşur?

Soru: CaCO₃ (k) + 2HBr (suda) → CaBr₂ (suda) + CO₂ (g) + H₂O (s) tepkimesinde, HBr ile CaCO₃ tepkimeye girdiğinde oluşan CO₂ gazı su üzerinde toplanıyor. Tepkime sonunda basınç 720 mmHg, hacim 4 L, sıcaklık 20°C olduğuna göre kaç mol CO₂ gazı oluşur?

Çözüm: Bu soru İdeal Gaz Yasası (PV = nRT) kullanılarak çözülür.

  • P = 720 mmHg = 0,947 atm
  • V = 4 L
  • T = 20°C = 293 K
  • R = 0,0821 L·atm/mol·K

Mol sayısı:
n = (P × V) / (R × T)
n = (0,947 × 4) / (0,0821 × 293)
n ≈ 0,154 mol

Cevap: 0,154 mol CO₂ gazı oluşur.


3️⃣ CO₂ gazının kısmi basıncı kaç mmHg’dır?

Soru: Yukarıdaki tepkimede oluşan CO₂ gazının kısmi basıncı kaç mmHg’dır?

Çözüm: Dalton’un Kısmi Basınçlar Yasasına göre, toplam basınç gazların kısmi basınçlarının toplamına eşittir:

P toplam = P_CO₂ + P_H₂O

  • P toplam = 720 mmHg
  • 20°C’de suyun buhar basıncı P_H₂O = 17,5 mmHg

P_CO₂ = P toplam - P_H₂O
P_CO₂ = 720 - 17,5 = 702,5 mmHg

Cevap: 702,5 mmHg


Etkinlik 2.3. Gazların Kısmi Basınçları

Soru: 16 g He, 64 g O₂, 80 g Ar gazı bulunduran bir kaptaki toplam basınç 1,6 atm olduğuna göre aşağıdaki tablodaki boşlukları doldurunuz. (He: 4 g/mol, O: 16 g/mol, Ar: 40 g/mol)

Gazların mol sayıları:

  • He: 16 g / 4 g/mol = 4 mol
  • O₂: 64 g / 32 g/mol = 2 mol
  • Ar: 80 g / 40 g/mol = 2 mol
  • Toplam mol sayısı: 4 + 2 + 2 = 8 mol

Mol kesirleri:

  • X_He = 4 / 8 = 0,5
  • X_O₂ = 2 / 8 = 0,25
  • X_Ar = 2 / 8 = 0,25

Kısmi basınçlar:

  • P_He = 0,5 × 1,6 atm = 0,8 atm
  • P_O₂ = 0,25 × 1,6 atm = 0,4 atm
  • P_Ar = 0,25 × 1,6 atm = 0,4 atm

Cevap:

Gaz Mol Sayısı (mol) Mol Kesiri Kısmi Basınç (atm)
Helyum (He) 4 0,50 0,8
Oksijen (O₂) 2 0,25 0,4
Argon (Ar) 2 0,25 0,4

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.