6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 178-179-180 Cevapları Doğa Yayıncılık

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 178-179-180 Cevapları Doğa Yayıncılık
6. Sınıf Doğa Yayıncılık atematik Ders Kitabı Sayfa 178-179-180 3. Ünite Değerlendirme Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

3. Ünite Değerlendirme Soruları ve Cevapları

1. Aşağıdaki kesirlerin ondalık gösterimlerini bulunuz.

a) 3/25
Kesri 100 ile genişletelim:
3/25 = (3 × 4) / (25 × 4) = 12/100 = 0,12

b) 41/10
Kesri bölme işlemi ile ondalık hale getirelim:
41/10 = 4,1

c) 85/100
Kesri doğrudan yazarsak:
85/100 = 0,85

d) 25/50
Payda 100 yapmak için genişletelim:
(25 × 2) / (50 × 2) = 50/100 = 0,50 = 0,5


2. 5/3 kesrinin ondalık gösterimini yazınız.
5'i 3'e bölersek:
5/3 = 1,666... (devam eden ondalık gösterim)
Yaklaşık olarak 1,6


3. 0,35 ondalık gösterimi aşağıdaki kesirlerden hangisine eşittir?
0,35'i kesir olarak yazarsak:
0,35 = 35/100
35 ve 100'ü 5 ile sadeleştirelim:
35/100 = 7/20
Doğru cevap: B) 7/20


4. Aşağıda çözümlemiş halleri verilen ondalık gösterimleri bulunuz.

a) 2 × 100 + 5 × 1 + 7 × 1/10 + 1 × 1/100
200 + 5 + 0,7 + 0,01 = 205,75

b) 3 × 10 + 7 × 1 + 1 × 1/10 + 5 × 1/100 + 2 × 1/1000
30 + 7 + 0,1 + 0,05 + 0,002 = 37,052

c) 7 × 10 + 6 × 1 + 3 × 1/10 + 4 × 1/100 + 8 × 1/1000
70 + 6 + 0,3 + 0,04 + 0,008 = 76,348


5. 0,56 × 100 + 3340 × 1 + 1/10 + 1,75 × 100 işleminin sonucunu bulunuz.

0,56 × 100 = 56
3340 × 1 = 3340
1/10 = 0,1
1,75 × 100 = 175
Toplam: 56 + 3340 + 0,1 + 175 = 565


6. 0,2□5 ondalık gösterimi, onda birler basamağına göre yuvarlandığında 0,3 sayısı elde edilmektedir.
Yuvarlama kuralına göre, kare içine yazılan rakam 5 veya daha büyük olmalı.
Doğru cevap: A) 4


7. 46,251 sayısı 10 ile bölünüp 1000 ile çarpılırsa aşağıdaki sayılardan hangisi elde edilir?

Önce 10 ile bölelim:
46,251 ÷ 10 = 4,6251

Sonra 1000 ile çarpalım:
4,6251 × 1000 = 4625,1

Doğru cevap: D) 4625,1


8. Aşağıda verilen ondalık gösterimleri çözümleyiniz.

a) 8,426

Çözüm: 8 tam, 4 onda bir, 2 yüzde bir ve 6 binde bir içerir. Çözümleme:
8 + 4/10 + 2/100 + 6/1000

b) 0,527

Çözüm:
0 tam, 5 onda bir, 2 yüzde bir ve 7 binde bir içerir.
Çözümleme:
0 + 5/10 + 2/100 + 7/1000


9. 4,367 ondalık gösterimini yuvarlayınız.

a) Onda birler basamağına göre yuvarlama:

4,367 → 4,4
(6, yüzde birler basamağında olduğu için 7'yi yukarı yuvarlarız.)

b) Yüzde birler basamağına göre yuvarlama:

4,367 → 4,37
(7, binde birler basamağında olduğu için 7'yi yukarı yuvarlarız.)

c) Birler basamağına göre yuvarlama:

4,367 → 4
(3, onda birler basamağında olduğu için aşağı yuvarlanır.)


10. Aşağıda verilen çarpma işlemlerini yapınız.

a) 0,14 × 4

0,14 × 4 = 0,56

b) 2,17 × 4,2

Çözüm:
2,17 × 4,2 = 9,114

c) 5,24 × 2,15

Çözüm:
5,24 × 2,15 = 11,266

d) 4,8 × 3,6

Çözüm:
4,8 × 3,6 = 17,28


11. Aşağıda verilen bölme işlemlerinde bölümleri bulunuz.

a) 48,8 ÷ 4

Çözüm:
48,8 ÷ 4 = 12,2

b) 18 ÷ 4,5

Çözüm:
18 ÷ 4,5 = 4

c) 20,7 ÷ 2,3

Çözüm:
20,7 ÷ 2,3 = 9

d) 8,4 ÷ 3,5

Çözüm:
8,4 ÷ 3,5 = 2,4


12. Mehmet’in harcamasını hesaplayınız.

  • 34,20 TL/kg olan çerezden 0,1 kg aldı.
    34,2 × 0,1 = 3,42 TL

  • 188,40 TL/kg olan fındıktan 0,25 kg aldı.
    188,4 × 0,25 = 47,10 TL

  • Toplam ödeme:
    3,42 TL + 47,10 TL = 50,52 TL

Cevap: Mehmet'in toplam ödemesi 50,52 TL olacaktır.


Soru 13: Çarpma ve bölme işlemlerini tamamlayın.

Çözümler:

a)
8,71 × 10 = 87,1
8,71 × 100 = 871
8,71 × 1000 = 8710

b)
463 ÷ 100 = 4,63
463 ÷ 1000 = 0,463


Soru 14: Meliha Hanım'ın ödediği toplam tutar

  • Elmaların fiyatı:
    16,50 TL/kg × 1,4 kg = 23,10 TL

  • Üzümlerin fiyatı:
    18,75 TL/kg × 2 kg = 37,50 TL

  • Toplam ödeme:
    23,10 TL + 37,50 TL = 60,60 TL (Doğru cevap: A şıkkı)


Soru 15: Yanlış oranı bulun

Tabloya göre:

  • Mavi topların sayısı = 8
  • Yeşil topların sayısı = 4
  • Toplam top sayısı: 8 + 4 = 12
  • Doğru oran: 8/12

Yanlış gösterilmiş oran: 12/8 (Yanlış olan B şıkkı)


Soru 16: Zeytinyağı fabrikasında gereken şişe sayısı

Toplam zeytinyağı miktarı: 95.000 litre
Her şişe kapasitesi: 2,5 litre

95.000 ÷ 2,5 = 38.000 şişe gerekir. (Doğru cevap: C şıkkı)


Soru 17: Çubuk uzunlukları arasındaki oran

  • A çubuğu: 24 cm
  • B çubuğu: 8 cm
  • C çubuğu: 18 cm

İstenen oran: 1/3
B / A = 8 cm / 24 cm = 1/3 (Doğru cevap: B ve A çubuklarıdır.)


Soru 18: Yol ve zaman oranı

Verilen bilgiler:

  • Gidilen yol: 600 km
  • Geçen zaman: 8 saat

Oran: 600 km / 8 saat = 600 km / 8 saat (Doğru cevap: C şıkkı)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.